Kilka porad dla użytkowników aparatów cyfrowych.

with Brak komentarzy

Użytkownicy aparatów cyfrowych zwolnieni są z troski o filmy! Nie brakuje jednak problemów jakie mogą utrudnić fotografowanie cudami współczesnej elektroniki. Zacząć warto od tego, że idea cyfrowego aparatu fotograficznego jest taka sama jak i aparatów klasycznych „analogowych” Żeby obraz zarejestrował się na filmie czy matrycy potrzebny jest obiektyw, migawka, przesłona, aparat i oczywiście światło. Konieczna jest zatem znajomość podstaw fotografii aby mieć wpływ na kształt, jakość naszych zdjęć.

Czas naświetlania (otwarcia migawki), wartość przesłony. Te dwie wartości w decydujący sposób warunkują jakość fotki. W przypadku aparatu cyfrowego kluczowe znaczenie mają dwa kolejne parametry. Wielkość pliku oraz odpowiednio dobrany balans bieli. Niestety nie jest tak jak się początkowo może wydawać. Mimo reklam aparat sam nie robi zdjęć, a często to, co zrobi ma niewiele wspólnego z rzeczywistością a jeszcze mniej z tym co chcieliśmy uzyskać. Gdzie tkwi błąd? Jak pisałem powyżej jakość i w ogóle uzyskanie dobrego zdjęcia uzależnione jest od odpowiedniego (do warunków) ustawienia parametrów aparatu.

Zapamiętajmy!– czas otwarcia migawki wyrażany w ułamkach sekundy (1/30, 1/60, 1/250 itp) warunkuje czy ruch zarejestrowany w momencie wyzwolenia migawki będzie zatrzymany czy rozmazany. Czasy naświetlania poniżej 1/30 sek mogą powodować że elementy fotki lub całe zdjęcie będzie poruszone.

(Więcej informacji w zakładce „Migawka”)

– od wartości przesłony np. f: 2,8; f:11 zależy obszar ostrości jaki uzyskamy na zdjęciu. Mała wartość przesłony – np. f: 2,8 mała głębia ostrości, duża wartość przesłony – f:11 duża głębia ostrości

(Więcej informacji w zakładce „Głębia ostrości”)

ISTNIEJE ZALEŻNOŚĆ POMIĘDZY WARTOSCIĄ PRZESŁONY A CZASEM OTWARCIA MIGAWKI.

JESLI PRZESŁONA MAŁA TO CZAS KRÓTKI – I NA ODWRÓT

balans bieli powinien być dobrany do waruków oświetleniowych. Stosowne ikonki w ustawieniach aparatu pomogą w dobraniu odpowiednich parametrów.
AUTOMATYKA BALANSU BIELI NIE ZAWSZE DAJE NAJLEPSZE EFEKTY.

wielkość plików – jakość zdjęć.

W przeważającej ilości aparatów używanych przez fotoamatorów matryca ma wielkość od 10 do 15 megapixeli (Mpix). Taka wielkość pliku generowanego przez przetwornik daje możliwość uzyskania dobrej jakości powiększeń w formacie 20×30 cm. Przy takim ustawieniu ilość możliwych do wykonania zdjęć jest niewielka.

ŻEBY JEDNAK TAKIE, DOBRE PLIKI MIEĆ,
NALEŻY USTAWIĆ WARTOŚC PLIKU – JAKOŚC ZDJĘCIA NA MAKSIMUM.

Można również ustawić aparat na wielkość pliku minimalną ale rozmiar jakości wystarczy tylko do internetu – o zdjęciach nie ma co marzyć. Wtedy na karcie pamięci możemy zmieścić setki a może i tysiące zdjęć – tylko po co? Najlepiej wybrać taką wartość pliku aby odpowiadała ona naszym, aktualnym potrzebom.

Odbitka 10×15 to rozmiar ok: 1800 piks x 1200 piks.

Podsumowując
warto robić zdjęcia o jakości „dobrej i bardzo dobrej”, używać kart pamięci o stosunkowo dużej pojemności (1 GB, 2 GB, 4 GB albo 8 GB,

OSOBIŚCIE NIE POLECAM DO APARATÓW FOTOGRAFICZNTCH KART WIEKSZYCH NIŻ 8 GB, TE PRZEZNACZONE SĄ DO KAMER VIDEO

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.