JPG czy RAW, w jakim formacie zapisywać zdjęcia.

with Brak komentarzy

JPG CZY RAW?

Istotne pytanie zadawane często przez „świeżo upieczonych” użytkowników
cyfrowych lustrzanek.

Odpowiedź nie jest prosta ani jednoznaczna.

Na wstępie trzeba sobie odpowiedzieć
co chcemy osiągnąć używając naszego aparatu.
Jeśli będziemy go używać tak jak aparaciku kompaktowego to wystarczy ustawić pełną
automatykę i wciskać spust…

Proste, tylko po co wydawać duże – co by nie mówić pieniądze.
Takie zdjęcia można zrobić choćby aparatem wbudowanym w nasz telefon.

Aby rozjaśnić nieco zagadnienie podzielę temat na kilka punktów

Jeśli w aparacie robimy plki JPG to…

 1. Aparat ustawiony na pełny automat robi zdjęcia „tak jak chce”. Parametry dobierane przez aparat determinowane są przez warunki oświetleniowe, kolor światła, automatyczny wybór punktu ostrości. Skutkuje to tym, że jeśli fotografowany obiekt jest w ciemnym pomieszczeniu procesor dobiera maksymalną czułość, minimalną wartość przesłony w efekcie mamy nieostry obraz z szumami i większością obrazu nieostrą. Jeśli dołożymy do tego niezbyt precyzyjnie dobraną ostrość i balans bieli mamy obraz mało ostry, mało kontrastowy, zaszumiony – w ogóle mało podobny, do tego co widzieliśmy.
 2. Osobną sprawą jest balans bieli. Zagadnienie to omówiłem w artykule o takim właśnie tytule. W każdym razie jeśli zdarzy się nam źle ustawiony WB (a generowany plik to JPG) odzyskanie właściwych kolorów będzie trudne bądź nawet niemożliwe.

 3. Korzyścią JPG’ów jest ich mała pojemność wynikająca z kompresji. (kompresja – zmniejszenie pojemności pliku przez zmianę własności obrazu – grupowanie pikseli o takim samym bądź podobnym kolorze.) Tak więc na karcie możemy zmieścić dużo, bardzo dużo zdjęć

 4. Korzyść może być wątpliwa. Jakość zdjęć może być bardzo słaba tylko do internetu – a z tego nie ma zdjęć. Jeśli do tego dołożymy problemy opisane powyżej może nam odejść ochota do fotografowania.

 

Tutaj przychodzi czas na Pliki RAW

 

 

W aparacie ustawimy RAW, NEF, CR2, itd

 1. Jeśli aparat ustawimy na AUTO sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku JPG’ów. Wprawdzie w przypadku błędu autofocusa nic nie da się zrobić ale cała reszta jest możliwa do poprawienia. Większość parametrów zdjęcia nie jest zablokowana. Najważniejsze z nich to balans bieli WB i możliwość poprawienia świateł i cieni oraz odszumienia obrazu.

 2. Aparat lustrzany daje możliwość pracy w kilku trybach. Od trybu AUTO lepszy jest PROGRAM P – daje nam możliwość wpływania na parametry zdjęcia. Wartości przesłony, balansu bieli, czułości ISO można poprawić według potrzeby. Jeśli trochę poćwiczymy daje to, wraz z możliwościami poprawienia własności pliku w trybie edycji RAWu szerokie pole do uzyskania optymalnego obrazu.

 3. Postępowanie z plikami surowymi RAW opisałem w artykule Konwersja RAW.

 4. Pliki RAW mają pojemność około 7-krotnie większą niż JPG tej samej wielkości. Ilość możliwych zdjęć do zapisania na karcie pamięci jest zatem wyraźnie ograniczona.

 5. Czy to źle? Moim Zdaniem ma to drugorzędne znaczenie. Ceny kart zamieci są obecnie niskie nie stanowi wiec problemu zakupienie większej ilości zapasowych kart pamięci ( lepiej mieć 4 karty 4GB niż jedną 16GB – jak sie uszkodzi 4 GB to 12 Gb jest nadal bezpieczne, gdy nieszczęście spotka 16 GB tracimy wielki zbiór zdjęć. Często na kartach o wielkiej pojemności znajduje się archiwum z kilku ostatnich lat – aż strach pomyśleć co się może stać z zawartością karty przy
  (Np. mikrofalówce)

 6. Podsumowując pliki Raw dają nieporównanie większe możliwości dostrojenia rożnych parametrów w porównaniu z plikami JPG, co za tym idzie wyniki naszego fotografowania mają szansę osiągać wyżyny techniczne i artystyczne. Dzieło nie może być obarczone błędami wynikającym z automatu. Wprawdzie obsługa RAW-ów wymaga dość dużo czasu ale efekty uzyskiwane w trakcie obróbki wynagradzają poświęcony czas i energię
  Zachęcam wszystkich użytkowników lustrzanek cyfrowych do ćwiczeń z Raw’ami.

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.