Kalibracja monitora krok po kroku.

with Brak komentarzy

Nasi klienci często zadają nam pytania, jakiego użyć programu, jak przygotować oglądane w komputerze zdjęcia z wakacji czy imienin u Cioci, aby można było cieszyć się odbitkami w albumie. Jak się okazuje nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Aby osiągnąć sukces i odebrać samodzielnie przygotowane zdjęcia, kalendarz lub życzenia należałoby zacząć od kalibracji monitora – czyli od ustawienia monitora w taki sposób aby to, co widzimy na monitorze domowego komputera było podobne do odbitki, jaką odbierzemy w laboratorium. Do prawidłowego ustawienia monitora niezbędne są dwie rzeczy. Test w postaci pliku graficznego, który wyświetlimy na monitorze (w POBIERALNI na dole)
i odbitka otrzymana od nas przedstawiająca ten sam test. Porównanie obu przedstawień pliku testowego pokaże czy to, co wyświetla monitor jest takie samo jak zdjęcie, które trzymamy w ręku. Na poniższym pliku testowym znajdują się strzałki wskazujące miejsca, na które, trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie kalibracji.

Uwaga
nie wszystkie monitory dają możliwość ustawienia kolorów. Reguluj kontrast i jasność, współczynnik gamma do momentu, kiedy w gradiencie schodkowym po prawej stronie (czerwona strzałka) rozróżnialne będą dwa kwadraciki na dole (biały i popielaty) i podobnie dwa na górze (czarny i prawie czarny)Jeżeli po prawej stronie są widoczne wskazane różnice, to już jest nieźle. Wtedy również gradient po lewej stronie (zielona strzałka) będzie zaczynał się bielą i kończył czernią – pomiędzy nimi powinno być gładkie przejście (gradient). W ten sposób ustawiliśmy jasność i kontrast monitora – pozostało ustawienie kolorów.
test-ffa
Jeżeli oba gradienty po prawej i po lewej stronie są szare to jest prawie dobrze. A dobrze jest wtedy, kiedy dziewczyny wyglądają jak „żywe”, a widoczek obok przedstawia żółty rzepak i niebieskie niebo. Jeśli jest inaczej musimy dokonać zmiany barw w monitorze. (najlepsze efekty daje regulacja z poziomu: „user”)Bardzo istotne jest to, że ogromna większość monitorów wyświetla wszystkie możliwe do zobaczenia kolory. Wśród nich jednak są kolory, które na papierze fotograficznym mają inny (niż na monitorze) odcień, kolor bądź jasność. Są to kolory niedrukowalne (strzałki białe).No właśnie! Namęczyłeś się, wszystko jest O.K. a tu taka niespodzianka. Są to różnice wynikające z technologii – mówiąc krótko: monitor świeci a zdjęcie odbija światło. Jest możliwość przestawienia sposobu wyświetlania monitora. Tylko programy do obróbki graficznej obrazu mają możliwość zarządzania kolorem. Jest dostępny plik przestrzeni barwnej maszyny Fuji Frontier, którego instalacja umożliwia podejrzenie jak obrazek będzie wyglądał na papierze fotograficznym. (dla zainteresowanych użyciem tego profilu proponujemy konsultację drogą e-mail)

 

Życzymy udanej kalibracji monitora i dobrej przy tym zabawy.

POBIERALNIA

Pobierz plik testowy 1,1 MB

 

UWAGA!!!

Udostępniamy możliwość przeprowadzenia kalibracji monitora laptopa z użyciem profesjonalnego kalibratora I ONE Pro.
SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE PO PRAWEJ STRONIE

Usługa jest odpłatna, wymaga wczesniejszego ustalenia terminu.

* Większość monitorów CRT – klasycznych ma możliwości regulacji jasności, kontrastu i innych parametrów wyświetlania obrazu. Podobnie wspólczesne monitory LCD także, w wiekszości mają takie możliwości. Problemem może być właściwość ekranów LCD powodująca zmianę kolorów wraz z kątem widzenia. Niestety nowoczesne monitory ciekłokrystaliczne LCD użyte w notebookach bardzo rzadko mają te możliwości – wtedy regulacja barw może być bardzo utrudniona, wręcz niemożliwa, w takiej sytuacji jedyną drogą do poprawnego ustawienia kolorów i parametrów monitora może być TYLKO kalibracja sprzętowa.

 

Kalibracja monitora jest jedną z najważniejszych konieczności aby
spasować kolory własnego monitora z odbitkami czy wydrukami z plotera

W naszej ofercie jest od pewnego czasu usługa sprzętowej kalibracji monitora.
Polega ona na wygenerowaniu profilu barwnego badanego monitora.
Taki profil – wynik kalibracji – uwzględnia nierównomierności
wyświetlania matrycy, monitora.
Poprawia to zasadniczo sposób wyświetlania kolorów badanego monitora.

Monitory crt – niezależne, przed utworzeniem profilu
są kalibrowane kolorystycznie z użyciem densytometru,

nastepnie tworzony jest własciwy profil barwny.

 

Dla Laptopów proceura jest inna, nie ma etapu ustawienia kolorów.
Tworzenie profilu odbywa się dla konkretnych ustawień wyświetlacza,
i efekt jest uzyskiwany przez stworzenie profilu zawierającego odpowiednią
korekcję kolorystyczną

Uzyskiwany profil należy podać komputerowi jako domyślny
i jeśli cała procedura jest przeprowadzona prawidłowo
nasz monitor – wyświetlacz czy matryca świeci optymalnie
w realnych kolorach zgodnych z normami.

Wszystkie te czynności i operacje wchodzą w skład naszej usługi
Sprzętowej kalibracji monitora

POLECAM

Darek  Pawłowski

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.