Święta w obiektywie

with Brak komentarzy

Zbliżają się oczekiwane, zwłaszcza przez dzieci Święta Bożego Narodzenia. Jak zwykle przyjdą chwile spotkań w gronie rodzinnym, przy stole, przy choince. Do rytuału poza sprzątaniem, przygotowaniem potraw itp. należy także fotografowanie tych podniosłych wydarzeń. Zdecydowana większość fotografujących poprzestaje na prostym dokumencie - dzieci, rodzina choinka, uśmiech - pstryk...i jest . Co bardziej ambitni i wprawieni w fotografowaniu starają się uchwycić nastrój jaki towarzyszył tym uroczystym i pięknym chwilom. 

Co roku jednak, przy wywoływaniu świątecznych  zdjęć odczuwam (chyba nie tylko ja) pewien niedosyt. Na stole stały zapalone świece, w tle skrzyła się światłami i kolorami barwna choinka, w pokoju panował radosny, świąteczny klimat...Na zdjęciu wyszło jednak inaczej. Świeczki są ale zgaszone, choinka niknie w czerni, a w pokoju - gdyby nie było światła lampy błyskowej nikt by nic nie widział. Tak się dzieje gdy robimy zdjęcia z lampą błyskową, nie biorąc pod uwagę światła zastanego w pokoju.

Jak robić zdjęcia, jak ustawić aparat aby wszystkie te klimatyczne elementy wyszły na zdjęciu? By było widać palące się świeczki, kolędującą rodzinę, rozświetloną choinkę, rodzinne ciepło i atmosferę najpiękniejszych świąt.

Ogniskowa 120 mm, 1/30 sek, f:3,5 flesz odbity od sufitu

Takie parametry zdjęcia powyżej zapewniły taki miły efekt. W aparatach cyfrowych wykonanie takiego zdjęcia nie jest specjalnie trudne. Oczywiście łatwiej jest zrobić takie zdjęcie lustrzanka cyfrową niż aparatem podręcznym ale nowoczesne algorytmy i możliwości współczesnych aparatów fotograficznych z pewnością ułatwią takie zdjęcia. Tak więc aby udało się uzyskać zamierzony efekt należy zapoznać się dokładnie z możliwościami własnego aparatu.

  • Pierwszą trudnością będzie prawidłowe ustawienie Balansu bieli. W aparatach  umownie kompaktowych polecam przeprowadzenie prób z ustawieniami WB - możliwe że ustawienie na automatykę WB da najlepsze efekty. W aparatach lustrzanych w zasadzie można ustawić WB na Auto bo jeśli w naszej lustrzance mamy ustawione Rawy to nie musimy się martwic o Balans Bieli - ten ustalimy w komputerze, przy obróbce zdjęcia ( więcej informacji na ten temat w Dziale Fotoporadnik/artykuły PDF/ Pliki RAW i ich konwersja). 
  • Drugim, istotnym zagadnieniem jest wartość czułości ISO. Aby zdjęcia wychodziły w miarę podobnie do rzeczywistości trzeba ustawić ISO na 800 lub nawet 1600. Wprawdzie przy tak wysokich ISO mogą pojawić się szumy i to może być problem w małych aparatach, lustrzanki powinny sobie z taka czułością poradzić. Pamiętajmy im wyższa czułość ISO, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia szumów, jednocześnie, tym samym mamy możliwość dokumentowania bardzo klimatycznych chwil. Poniżej takie zdjęcie.

      Ogniskowa 90 mm 1/20 sek f:8 ISO 3200

  • Kolejne zagadnienie to kwestia "co fotografować?" na to pytanie odpowiedź jest chyba najtrudniejsza. Każdy fotografujący ma swoją estetykę, swój pomysł na fotografię. Nie mniej jednak, w przypadku tak wielkiego wydarzenia jakim co roku jest Wigilia czy Święta Bożego Narodzenia, można się pokusić o kilka wskazówek. Przede wszystkim rodzina, osoby zasiadające z nami do stołu. Nie koniecznie jedzące ale na pewno w czasie wspólnej kolędy warto zrobić kilka zdjęć. Czytanie stosownego wyjątku z Biblii, to ważny moment wigilii,  stół wigilijny może być także tematem samym w sobie, Stroik świąteczny, świece, tradycyjne potrawy wigilijne, choinka, czas prezentów i  radość dzieci i nie tylko z otrzymywanych prezentów. Jest wiele regionalnych tradycji. W Wielkopolsce przychodzi Gwiazdor i grzeczne dzieci nagradza a niegrzeczne rózgą bije i... daje prezenty  .. To są nasze polskie tradycje i warto je dokumentować, to nasze dziedzictwo 

Już nie długo zasiądziemy przy Wigilijnym stole, ze wzruszeniem i miłością. Niech ten czas będzie okazją do rodzinnej, głośnej Kolędy, rozmów z bliskimi, czas radości i pokoju. Wszystkim fotografującym życzę wspaniałych, udanych zdjęć, i wszystkiego najlepszego. 

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.