Marzec w fotografii cz – 1

with Brak komentarzy

Dużymi krokami nadchodzi Wiosna. Będzie co fotografować. W tym poszukiwaniu wiosny warto w istocie poszukać tematu. Może to być przyroda budząca się do życia, ptaki, które zaczynają swoje wiosenne trele, czy fotografia uliczna – czyli szeroko pojęty reportaż, portret. Dziś dzięki postępowi technologicznemu fotografowanie jest łatwe jak nigdy. Czy na pewno? Każdy z nas posiada jakiś sprzęt do fotografowania. Czy jest to aparat klasyczny – na filmy, czy nowoczesna lustrzanka cyfrowa, czy może smartfon lub tablet, lub aparacik kompaktowy -wszystkim da się fotografować.
Można przyjąć dwie tezy:

  • Dobre zdjęcia można zrobić tylko dobrym aparatem.
  • Dobre zdjęcie można zrobić każdym narzędziem w tym telefonem czy tabletem
Zdjęcie ze zwykła ogniskową
Zdjęcie z wykorzystaniem zoomu w aparacie telefonu

   Zagłębimy się w każdą tezę. Jako pierwsze omówimy zdjęcia ze smartfonów i wszelkich temu podobnych sprzętach.Pozwolę sobie zaliczyć do tej grupy aparaty kompaktowe. Fotografowanie takim urządzeniem wydaje się łatwe, wręcz banalne. Są jednak problemy, których pokonanie przy użyciu smartofnu lub innego urządzenia tego typu. Po pierwsze współczesny telefon nie ma możliwości różnicowania ogniskowej ani czasu ekspozycji czy wartości przesłony. To powoduje że wszystkie zdjęcia wykonujemy z tą sama ogniskową, raczej szerokokątną. A to oznacza że zazwyczaj mamy szerokie ple widzenia i wykonanie zbliżenia nie wychodzi zadowalająco. W praktyce nie mamy możliwości przybliżenia obrazu tak jak w aparacikach kompaktowych a już z pewnością lustrzance cyfrowej. Wprawdzie w niektórych telefonach posiadających matryce 16 Mpx, czy 20Mpx i powyżej dają możliwość zoomowania i efekt jest podobny do wydłużania obiektywu w lustrzance.
Nie każdy smartfon może takie zoomowanie nagrodzić dobrym efektem. Sprawa jest prosta, jeżeli twój smartfon ma matrycę 16 Mpx to zakładając że twój aparat masz ustawiony na 8 Mpx to możesz praktycznie bez utraty dobrej jakości obrazy „podjechać do połowy powiększenia bez strat, jeżeli ma 20 Mpx to możesz podjechać niemal do 1/3 obrazu. Tak więc w ten sposób możemy zrobić ładne zdjęcie np pięknego kwiatu – przebiśniegu lub innego okazu zawężając pole widzenia. Ten sposób poprawi też optycznie właściwości obrazu tło za obiektem fotografowanym może wyjść nieostre, a to cieszy fotografującego

Światło ustawione jako żarowe

Kolejny parametr na który możemy mieć wpływ w naszym smartfonie to wartość balansu bieli.

Swiatło automatyczne

Wprawdzie te możliwości są mocno ograniczone bo mamy do wyboru kilka zaledwie ustawień: Światło słoneczne, światło pochmurnego nieba, światło żarówek, światło jarzeniówek i automatyczna regulacja balansu bieli. W większości urządzeń automatyczna regulacja Balansu bieli działa zadowalająco, niemniej jednak zdarzają się sytuacje kiedy warto to poprawić poprzez użycie ustawień np dla światła pochmurnego. Czasem pomaga ustawienie światła żarowego ( żarówek) wtedy, kiedy fotografujemy architekturę o zmierzchu kiedy świecą się światła iluminacji. Popularnie nazywa się taka porę dnia, Złotą Porą.

Polecam próby z naszymi cudami technologii wiem że jest już smartfon Chińskiej produkcji HUAWEI P10, który ma możliwość zmiany wartość przesłony i innych parametrów to jest być może kierunek w którym podążą producenci smartfonów w przyszłości.

 

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.