Wiosna w obiektywie

with Brak komentarzy

Zagościła wiosna, zrobiło się zielono. Ciągle zimno ale w końcu będzie cieplej. Już mamy co fotografować, były  przebiśniegi, krokusy teraz kolej na inne wiosenne okazy.  Czy fotografowanie wiosną jest łatwiejsze niż  innej porze roku? Wygląda na to że tak, Dni są dłuższe, częściej świeci słońce Wiosna więcej nam się chce.

Zatem bierzmy aparaty i do dzieła. Tak jak w poprzednim wpisie poruszałem tematykę czym fotografować,  tak i teraz poruszę ten temat. Dzisiejsza fotografia staje się powoli tak powszednia jak spożywanie posiłków. Aparat jako taki , mamy niemal zawsze przy sobie. mam na myśli oczywiście smartfony. Te drobne cuda techniki dają coraz większe możliwości. Zdjęcia wykonywane za pomocą telefonu są chyba obecnie najczęściej robionymi zdjęciami. Nie tylko można nimi złapać chwilę, czy zanotować np rozkład jazdy autobusu ale smartfon otwiera przed nami inne niż lustrzanka możliwości. Np stosunkowo łatwo możemy zrobić zdjęcie z żabiej perspektywy, stawiając smartfon na bruku czy np tuż nad ziemią. Zyskujemy dzięki temu niezwykły punkt widzenia. Inną dobra cecha aparatu wbudowanego w telefon jest łatwość użycia. Jeden ruch i możemy robić zdjęcie. Wprawdzie łatwo jest poruszyć, łatwo źle ustawić pion ale zazwyczaj zdjęcie wychodzi i jest akceptowalne.
Po co zatem lustrzanka?

Zdjęcia robione aparatem lustrzanym czyli takim z obiektywem i wizjerem, (takie aparaty mogą tez być nie lustrzane,tzw. bez lusterkowce.) dają nam więcej możliwości kreacji obrazu. Mamy wpływ na czas ekspozycji, wartość przesłony, możemy zmienić ogniskową… Wymaga to wiedzy – można by rzec zaawansowanej – ale daje wielkie możliwości kreacji obrazu. Zagadnienie wartości przesłony i migawki opisałem w artykule przesłona oraz w drugim artykule migawka. Tak więc zdjęcia wykonywane za pomocą aparatu z obiektywem maja szanse być lepsze od zdjęć z naszego smartfonu. W zdjęciach poniżej podaję przykłady zdjęć wykonywanych komórką i zdjęcia wykonywane aparatem lustrzanym z wykorzystaniem obiektywów od 15,00 mm do 360 mm podając informacje jaka ogniskowa była użyta i czasem użycie filtra polaryzacyjnego. Proszę uważnie czytać podpisy zdjęć, da to lepszy obraz poruszanego tematu.

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.